Jak wybierać ubrania bez względu na trend?

Jeżeli nie jesteś typową fashionistką, a pękająca w szwach szafa tylko cię przytłacza to czas na zmiany.

Czasami zastanawiasz się - czy czas tak szybko leci czy to trendy tak często się zmieniają?

Odnosisz wrażenie, że pędzące trendy są nie do opanowania?

Jest na to sposób - sposób na wyhamowanie, a przy tym dalej możesz bawić się modą ale w swoim tempie.

Mówimy tu o Slow fashion to potocznie mówiąc „powolna moda”. Można by powiedzieć, że to minimalizm + Basic + styl klasyczny w jednym, a to wszystko tworzy szafę kapsułkową. Slow fashion to również rodzaj trendu, to styl kierujący się pewną filozofią na temat mody i zakupów jak również odzieży na etapie jej produkcji. Filozofia oparta na tworzeniu współczesnej mody i jej wpływu na środowisko. W tym artykule postaramy się nie co przybliżyć zasady Slow Fashion by przekonać cię, że odpowiedzialne zakupy i rezygnacja z pędzących trendów może skutecznie ograniczyć negatywy pływ na środowisko.

Ostatnio bardzo głośno było o topowych markach, których chęć zarobków przesłaniała dbałość o środowisko, o naszą ziemię. Masowa produkcja odzieży, szybko zmieniające się kolekcje doprowadziła do tworzenia się ogromnych wysypisk, a użyte chemikalia w ich produkcji zatruwały środowisko. Obecnie rozsądni producenci tacy jak H&M i Zara zakładają zrównoważone podejście do produkcji odzieży. Przeznaczają mnóstwo pieniędzy na kampanie informujące swoich klientów o tym w jaki sposób dbają o środowisko. Wprowadzają zmiany w produkcji ubrań, wykorzystując materiały z recyklingu aby jak najbardziej zminimalizować zły wpływ na Ziemię. Filozofia Slow Fashion to nie tylko dbałość o ekologię. Skłania do przemyślanych zakupów a przy tym pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Chcesz by twoje ubrania były przemyślane, dobrej jakości i służyły Ci na lata?

Otwórz się na zmiany:

 • Zrezygnuj z impulsywnych zakupów, przed pójściem na zakupy przejrzyj swoją szafę i pomyśl czego tak naprawdę ci brakuje.
 • Nie szalej na wyprzedażach i bądź ostrożna na promocjach
 • Określ twój styl, to w czym się najlepiej czujesz i czego tak naprawdę ci trzeba.
 • Zaplanuj szafę według twojego stylu życia – praca w biurze, matka na urlopie wychowawczym, sportowy tryb życia. Jakiego typu ubrania zakładasz najczęściej?
 • Przed zakupami pomyśl jak często będziesz nosić daną rzecz i czy nie powinnaś skupić się na jej jakości, by mogła posłużyć ci na lata.
 • Stawiaj na jakość nie na ilość.
 • Klasycznie i uniwersalnie - czyli ponadczasowy styl. Naucz się wyeliminować ubrania, których trend szybko przemija i skup się na tych, które z reguły wracają co sezon.

 

 

Zauważyliśmy pewne trendy które wracają co roku.

Wiosną zawsze wraca jeans: Jeansowe spodnie, katana jeansowa, kardigany, trencze. Nawet kolory wracają - Pastele, beże… Późną jesienią i zimą co roku powracają sukienki welurowe, eleganckie czerwone bluzki, błyszczące cekinowe sukienki. Takie ubrania warto mieć w szafie bo wracać będą zawsze. Ważne by wybierać te Proste klasyczne modele a z pewnością nikt nie zarzuci nam, że dany ciuch nie jest trendy

Z jakich materiałów najlepiej wybierać ubrania?

Najlepszym wyborem będą ubrania z naturalnych tkanin takich jak :

 • Bawełna
 • Len,
 • jedwab
 • skóra

W budowaniu garderoby zgodnej z slow fashion pomocne będzie z pewnością, dbanie o ubrania, kupowanie ubrań z drugiej ręki czy tez przerabianie starych ciuchów. Filozofia slow fashion z pewnością łączy się z tworzeniem garderoby kapsułkowej a więc doborem ubrań w taki sposób żeby pasowały do siebie. Wybieraj mądrze i zgodnie z własnymi potrzebami a na pewno uda cis się zbudować szafę funkcjonalną i zgraną bez konieczności pogoni za trendami. Butik damski lamaja oferuje również odzież ponadczasową, idealnie pasującą do slow fashion. Spróbuj powolnej mody a na pewno poczujesz ulgę, szalejące trendy nie będą ciebie dotyczyły a mimo to będziesz zawsze dobrze ubrana.