Po okresie, kiedy wiele osób zamiast firan stosowało rolety w oknach, następuje czas, gdy tekstylia zdobiące wnęki okienne i zawieszone na karniszach wracają do łask. Jednak wśród kupujących pojawia się dylemat, czy lepiej wybrać firany gotowe czy firany na metry. Warto poznać wady i zalety obydwu rozwiązań, by wybrać to, które jest odpowiednie do danego wnętrza i okna.

Dla kogo odpowiednie będą gotowe firany? Czy są jakieś minusy stosowania takich tekstyliów zdobiących okna? 

Decydując się na firany gotowe, macie pewność, że będą łatwe do zawieszenia i zdjęcia z karnisza. Oczywiście to nie jest ich jedyna zaleta. Przede wszystkim mają określony wymiar, który można dopasować do standardowego okna. Jednocześnie mogą być wykończone na różne sposoby. Można zdecydować się na gotowe firany na przelotkach. Charakterystyczne kółeczka wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego znajdujące się w górnej części sprawiają, że wsunięcie firany na karnisz jest bardzo proste. Nie trzeba przy tym wykonywać zakładek, a delikatne fale pojawiają się samoistnie po odpowiednim ułożeniu firanki. Wśród takich firan można zdecydować się także na modele na taśmie marszczącej, które powinny być dwukrotnie szersze od okna. Dzięki temu możliwe jest optymalne zmarszczenie materiału, czy też jego upinanie w odpowiedni sposób. Wybierając gotowe firanki, można zdecydować się także na modele na szelkach. Są one odpowiednie przede wszystkim do wnętrz wysokich, choć można także zdecydować się na aranżację z lekkimi gotowymi, woalowymi firankami, które opierają się na podłodze. Na pewno minusem w przypadku takich firanek jest fakt, że można je przerabiać w ograniczonym zakresie. Mają już określony wymiar dlatego nie sprawdzą się na niestandardowe wnęki okienne, chyba że na jednym karniszu łączy się nie jedną, a dwie lub więcej firan.        

Kiedy lepiej zdecydować się na firany na metry? Jakie są wady takiego rozwiązania?  

Drugim rozwiązaniem są firany na metry. W tym przypadku firana wykonywana jest na indywidualne zamówienie, co jest pierwszą zaletą. Oczywiście przed zamówieniem należy zdjąć dokładną miarę i zmierzyć zarówno potrzebną wysokość, jak i szerokość firany. W przypadku firan na metry bardzo często nie ma ograniczeń dotyczących rodzaju materiału. Można wybierać modele z batystu, woalu, siateczki, markizety, a także wiele innych rodzajów. Jeżeli okno jest niestandardowej wielkości, np. szuka się firan na okno tarasowe, w przypadku którego karnisz poprowadzony jest na całej długości ściany, to na pewno firana na metry będzie odpowiednim wyborem. Gdy planuje się fantazyjne upięcia firan, których nie można byłoby uzyskać w przypadku firany gotowej o określonej długości, to takie rozwiązanie także się sprawdzi. Firany na metry często wymagają dodatkowego wykończenia. Trzeba je też zakładać je na żabkach czy haczykach, jeśli nie jest wykonany tunel. Niemniej jednak decydując się na firanę na metry bardzo często można spersonalizować zamówienie nie tylko w zakresie doboru odpowiedniego materiału czy jego gramatury, ale również właśnie wykończenia czy długości firany. Dzięki temu firana na metry wcale nie musi być gorszym rozwiązaniem od modelu gotowego. 

Na pewno wybór gotowej firany to wygodniejsze rozwiązanie i to pod wieloma względami. Jeśli jednak nie ma się standardowego okna, to warto wybrać firanę na metry i spersonalizować ofertę do swoich potrzeb, tak by nie było konieczne dodatkowe wykańczanie czy skracanie firany.