Niejeden przedsiębiorca na pewno się z nami zgodzi, że, mimo lekkiej poprawy, rok 2023 nie był łatwy zarówno dla małych, jak i większych firm. Z powodu rosnących cen fascynacja rękodziełem nieco spadła, a tym samym zmalało zainteresowanie zarówno gotowymi wyrobami, jak i półproduktami, takimi jak bawełniany sznurek do makramy.

Niespodziewanie jednak wzrosło zainteresowanie produktami jak wełna czesankowa i czesanka wiskozowa. Obie stały się się bardzo popularne w 2023 roku. Wykorzystywane zarówno w stanie nieobrobionym, jak i do filcowania, stały się podwaliną wielu ciekawych projektów, takich jak sowy, aniołki, filcowane zwierzątka czy wełniane pledy.

Najpopularniejsze sznurki do makramy

W oparciu o historię sprzedaży na dużych portalach, widać, że sterylność i minimalizm jest nadal w modzie. Najpopularniejszym kolorem sznurków do makram niezmiennie od lat jest kolor naturalny (ecru), a zaraz za nim wszelkie odcienie brązu i beżu. Tak na serio. Ozdoby i dekoracje stworzone w neutralnych barwach są po prostu bezpiecznym produktem, który pasuje do każdego wnętrza. Warto jednak pomyśleć o nadaniu charakteru swoim rękodziełom - kolorowe makramy idealnie przełamią ciągle popularny skandynawski styl i rozjaśnią każde wnętrze.

Jeżeli chodzi o marki sznurków - sytuacja ekonomiczna kieruje klientów ku tańszym produktom, takim jak Lovely Cottons czy Sznurki Outlet. Ale czy można się temu dziwić?

sznurki-outlet.jpg

Najpopularniejsze czesanki według klientów

Wśród wełny czesankowej, podobnie jak w przypadku sznurków, królują kolory takie jak naturalny (écru), śnieżnobiały czy beżowy. Ciekawiej nieco jest w przypadku czesanki wiskozowej. Ta, wykorzystywana głównie na włosy dla aniołków i lalek, najlepiej sprzedaje się właśnie w kolorach, które przypominają naturalne czupryny – takich jak blond platynowy czy popielaty, brąz czy czerń, choć stale popularność zdobywają kolory nieco mniej tuzinkowe!

inshot_20230908_102344933.jpg

Najpopularniejsze dodatki i akcesoria do rękodzieła

Tutaj już nie ma zaskoczeń. Wśród dodatków niezmiennie królują wyroby drewniane, takie jak koraliki, skrzydełka, gwiazdki czy obręcze. Gros sprzedaży stanowią również wyroby personalizowane. Warto też dodać, że w 2023 bardzo popularne stało się malowanie „buziek” na koralach. Inne często wybierane akcesoria do oczy do maskotek (czy to montowane na zatrzask, czy tzw. kaboszony), zapięcia i uchwyty do torebek oraz naklejki na paczki i prezenty.

800905_3150_1.jpg

Jakie rękodzieło będzie popularne w 2024?

Czy 2024 rok przyniesie zmiany w trendach? Któż to wie. Na podstawie poprzednich lat na pewno można wnioskować, że choć tradycyjne makramy nie odchodzą jeszcze do lamusa, to bardzo popularnym w rękodziele stało się łączenie zaplatania sznurków z innymi materiałami i technikami. Obecnie najpopularniejsze są sowy, aniołki i ozdoby świąteczne łączące sznurek do makramy, czesanki i dodatki drewniane. Można więc wnioskować, że zwierzątka, postacie i personalizowane ozdoby pozostaną głównym motywem w nadchodzącym roku.

Trzymajmy tylko kciuki, żeby przyszły rok nie okazał się jeszcze bardziej wymagającym dla prowadzących firmy!

Artykuł powstał we współpracy z Makramomaniak.pl

Zobacz również: https://www.wawrus.pl/inne/najpopularniejsze-materialy-do-rekodziela-w-2023-roku-trendy-i-nowoczesnosc