Kupując zasłony do dowolnego wnętrza, zwróć uwagę nie tylko na wzór czy kolor materiału, ale również na takie aspekty praktyczne, jak dopasowana długość i szerokość zasłony, sposób wieszania czy stopień transparentności tkaniny. Ważny jest również sposób prania i dopasowanie materiału do ogólnej charakterystyki wnętrza. Zobacz krótki poradnik wyboru zasłon.

Jaka powinna być szerokość zasłony?

Zastanów się, czy na karniszu ma wisieć zasłona złożona z jednej, dwóch czy trzech części materiału? W przypadku dużego okna podzielenie materiału na części ułatwia zasłanianie i odsłanianie okna. Zmierz karnisz na całej długości i oszacuj, czy materiał ma być gładko rozpięty, czy może ułożony w eleganckie fałdy, gdy zasłona będzie zasłonięta? Jeśli kupujesz zasłony na taśmie marszczącej, która ułatwia ułożenie materiału, dodaj do szerokości zasłony ok. 50-100% szerokości karnisza lub szyny, by tkanina ładnie się układała.

Jaka powinna być długość zasłony?

Zasłony mogą być przeróżnie mocowane - na przelotkach, na szelkach, na taśmie marszczącej, na haczykach. Sposób zawieszenia ma ogromne znaczenie dla długości zasłon. Pamiętaj, żeby zawsze mierzyć odległość od karnisza (opcjonalnie żabek, haczyków itd.) do podłogi, a nie od sufitu do podłogi. W zależności od miejsca zaczepienia należy dodać do długości od 2 do 5 cm, by zasłona nie była za krótka. Opcja kiss the floor oznacza, że dekoracja ma wisieć tuż nad podłogą, ledwo ją muskając. Inne modne rozwiązanie zakłada, że materiał ma zapas 5-8 cm i delikatnie spoczywa na posadzce. Cienkie materiały, takie jak woal, mogą mieć zapas leżącego materiału o długości do 25 cm.

Stopień transparentności zasłony

Czy zasłona ma jedynie zasłaniać Cię od sąsiadów czy zapewniać w pokoju całkowitą ciemność po zmroku lub o poranku? Transparentne tkaniny, takie jak woale czy szyfony, dobrze sprawdzają się w kuchniach, pokojach dziennych i salonach. Przepuszczając światło zapewniają przyjemny nastrój w pomieszczeniu. Jeśli jednak zasłona ma zaciemniać wnętrze, lepiej wybrać materiał w pełni zasłaniający. To dodatkowe zabezpieczenie przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń wyeksponowanych na południe. 

Jaki styl ma mieć zasłona? Gładka czy ze wzorem?

Do wnętrz urządzanych w stylu boho czy rustykalnym, idealnie pasują zasłony o naturalnym splocie materiału przypominającym len lub płótno. Do eleganckich sypialni w stylu glamour pasują welwety i materiały zasłonowe takie jak welur. Dwustronne z obu stron wyglądają tak samo ładnie. Takie zasłony można znaleźć pod adresem https://alena-firany.pl/zaslony.html. Jednobarwne tkaniny są uniwersalną bazą dla innych elementów wnętrza, w tym wzorzystych dywanów czy tapet na ścianie. Jeśli tło jest jednolite i chcesz nieco ożywić wnętrze, wybierz materiał ze wzorem. 

Aspekty praktyczne podczas wyboru zasłon 

Jeśli masz w domu małe dzieci i/lub zwierzęta, zastanów się, czy zasłona do parapetu nie będzie lepszym rozwiązaniem niż materiał do samej podłogi? Sprawdź, czy zasłona łatwo się pierze i czy można ją czyścić w domowych warunkach, jeśli nie chcesz oddawać jej cyklicznie do pralni. Zwróć też uwagę na sposób mocowania. To ważne, zwłaszcza gdy nie lubisz długo upinać zasłon. Taśma marszcząca lub przelotki ułatwiają równe i estetyczne zawieszenie materiału.