Klasowe Mikołajki to mała, świąteczna tradycja, która praktykowana jest w wielu szkołach w Polsce. Jej ideą jest losowanie karteczki z imieniem i nazwiskiem kolegi lub koleżanki, którym następnie kupuje się prezent. Zwykle budżet jest mocno ograniczony, ale nie oznacza to, że nie można wybrać pięknego, wartościowego upominku.

Klasowe Mikołajki - tradycja dla uczniów

Obdarowywanie się prezentami z okazji świąt Bożego Narodzenia lub Mikołajek to świąteczna tradycja, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Dotyczy ona również szkół, w których dzieci (zwykle w obrębie klas) przygotowują dla siebie prezenty. Już na początku grudnia losują karteczkę z imieniem i nazwiskiem kolegi/koleżanki, którym trzeba kupić drobny upominek. Drobny, gdyż zwykle uczniowie wspólnie z nauczycielem ustalają budżet prezentowy - wynosi on od 20 do 50 zł. Choć nie są to duże kwoty, można za nie kupić wiele ciekawych rzeczy. 

Jaki prezent wybrać na klasowe Mikołajki?

Wybór prezentu dla klasowe Mikołajki uzależniony jest od wielu czynników, w tym od wieku dziecka, jego zainteresowań czy potrzeb. Problem w tym, że nasze dzieci nie zawsze wylosują osobę, którą dobrze znają. Czasami muszą dobrać upominek dla kogoś, z kim na co dzień niewiele rozmawiają. Jest w tym coś interesującego, gdyż pozwala lepiej zapoznać się z tymi, z którymi uczęszcza się razem do klasy, lecz wybór prezentu stanowi jednocześnie spore wyzwanie. W zakupy warto zaangażować dziecko, z którym możemy wybrać się do sklepów lub przeglądać propozycje sklepów internetowych. Szeroki wybór niepowtarzalnych prezentów świątecznych mamy właśnie w sieci - książki, gry planszowe, puzzle, akcesoria kreatywne to tylko niektóre z propozycji. Wiele produktów można kupić w bardzo atrakcyjnych cenach, dlatego nawet przy mocno ograniczonym budżecie z pewnością znajdziemy coś interesującego.

Jeden wspólny upominek - jak dokonać wyboru?

W niektórych szkołach rezygnuje się z tradycyjnego modelu mikołajkowych prezentów, stawiając na jeden wspólny upominek dla całej klasy. Rada rodziców albo kupuje każdemu ten sam prezent, albo wybiera większy, na przykład w postaci pomocy naukowych. W pierwszym przypadku również można zdecydować się na książki, puzzle czy innego rodzaju drobnostki, które z pewnością spodobają się dzieciom. W drugim natomiast wyboru należy dokonać wspólnie z nauczycielem, mając na uwadze przede wszystkim potrzeby całej klasy. Droższe materiały dydaktyczne to tak naprawdę prezent także dla kolejnych roczników, które będą z nich korzystać.